top of page

Březen, měsíc ve znamení žlučníku

Únor byl předznamenán začátkem biologického jara, ačkoliv nás příroda ještě obdařila sněhem i mrazivým počasím. Březen bývá vlídnější. V tomhle období se můžeme začít ohlížet po detoxikaci organismu.


Od hlavy až k prstům na noze vede dráha žlučníku

Dráha žlučníku je podobně komplikovaná jako dráha močového měchýře. Začíná v koutku oka, pokračuje do koutu vlasů, klikatí se přes čelo a kolem ucha a po šíji pokračuje do jamky nad klíční kostí. Dále pak vede do podpaží, podél žeber, pasu a podbřišku přes kyčelní kloub po stranách nohou a končí na prsteníčku nohy.


Ovlivňuje rozhodnost a pružnost šlach. Díky své cestě po těle může stát za problémy s ušima, očima, bolestí hlavy, šíje čí kyčlí.


Pokud ponocujete, zaděláváte si na velké problémy se žlučníkem a možná i na budoucí žlučníkové kameny. Mezi 23:00 až 01:00 je totiž dráha žlučníku aktivní, a to bychom měli už spát. Pokud nespíte, oslabujete svou energii, která se tak nemůže naplno rozvinout. 


Jak na starosti, stres či bolest hlavy? Vyzkoušejte masáž hlavy!

Roztaženými prsty rukou si pročesávejte vlasy, abyste promasírovali a uvolnili dráhu žlučníku a nejenom jeho. Přes hlavu vede i dráha žaludku nebo močového měchýře. Nejvíc bodů žlučníku se nachází na stranách hlavy, proto tato místa rozhodně neošiďte. Masáž předchází závratím, neprokrvení mozku a pomáhá u bolestí hlavy, které vznikly nedostatečným prokrvením hlavy.


Svůj jídelníček nezapomeňte obohatit o pšenici špaldu, fazole mungo, kvašené zelí, brokolici a první zelné listy. Při přípravě jídla upřednostňujte napařování. Brokolicová polévka se špenátem 

Co potřebujeme:brokolici, čerstvý špenát (můžete jej nahradit listy pampelišky, kopřivy, řeřichy, červené řepy apod.), citronovoušťávu, máslo, sůl, bílý pepř, muškátový květ.

Jak na to: brokolici rozeberte na růžičky a misku růžiček si nechte stranou. Růžičky restujte na másle asi 5 minut a zalijte ¾ l teplé vody. Přiveďte k varu a na mírném ohni vařte 15 minut, dokud brokolice nezměkne. Přidejte čerstvý špenát, povařte 2 minuty a rozmixujte. Vmíchejte šťávu z citronu, osolte, dochuťte muškátovým květem a bílým pepřem. Nakonec přidejte odložené růžičky brokolice a vařte do změknutí. Podávejte posypané lístky špenátu s krajícem semínkového chleba. 


Zelné karbanátky

Co potřebujeme:250 g kvašeného zelí, 2 vejce, 4 lžíce polenty, 1 cibuli, sůl, kmín, 1 polévkovoulžícimásla, můžete přidat zelené natě

Jak na to:jemně nasekané zelí poduste na cibuli s kmínem. Vymačkejte přebytečnou vodu, přidejte polentu, vejce a promíchejte. Tvořte karbanátky, obalte je ve zbytku polenty a vyskládejte na plech pokrytý pečícím papírem. Pečte ve vyhřáté troubě 20 až 30 minut. Podávejte s brambory.


Tipy na další detoxikační techniky v období jara


Odvar z kopřiv

Kopřivy mají značné léčebné účinky, ničí a rozpouští škodliviny v těle, čistí krev, pomáhají tvořit nová krevní tělíska, posilují psychiku, hojí žaludeční vředy, neutralizují a rozpouštějí kyselinu močovou. Pomáhají také při únavě a vyčerpanosti, jsou vhodné při chudokrevnosti, pomáhají při léčbě revmatismu a dny a snižují hladinu cukru v krvi. 


Jarní očistná čajová kúra

2 lžičky čerstvých nebo sušených kopřiv přelijeme čtvrt litrem vody a necháme přejít varem. Pak na 10 minut přiklopíme pokličkou, po této době scedíme a pijeme vlažný po doušcích 3x denně po jednom šálku po dobu dvou až tří týdnů. Stejně účinná je směs kopřivy, kterou obohatíme o sedmikrásku a petrklíč, další dvě skvělé jarní bylinky. Čaj navíc bude chutnější, a hlavně bude krásně vonět.


Puškvorcový odvar

Pročišťuje játra a harmonizuje trávení.


Příprava odvaru

10 g sušeného oddenku zalijte 500 ml vody, přiveďte k varu a vařte 8 minut. Odvar odstavte a nechte ještě 10 minut louhovat. Přeceďte a pijte jeden hrnek dvakrát denně po dobu 10 dnů.

Comments


bottom of page