top of page

Detoxikace podle tradiční čínské medicíny

Zdravé tělo se umí detoxikovat samo, ale pokud se necítíme dobře, je vhodné biologické jaro věnovat detoxikacaci. Asi nejznámější detoxikační bylinkou v Číně je slzovka.


Slzovka obecná (japonsky Hatomugi, čínsky Yi Yi Ren) je jednou z nejdéle pěstovaných obilovin na světě. Byla základem stravy ve starém Egyptě, Palestině či Řecku. Klasy se zralými zrnky se sbírají na podzim, po usušení na slunci se z nich vytřesou zrnka, zbaví se vnější slupky a usuší na slunci. Tato semena divoké trávy, která jsou podobná ječmenu, mají silné čisticí účinky a používají se k detoxikaci organismu. Odvar ze slzovky pijeme alespoň 1x denně po dobu 1 až 2 měsíců. Návod na přípravu slzovky a návody a recepty naleznete na obalu slzovky.

Abycho odlehčili našemu trávení, je vhodné na 2 měsíce zařadit do jídelníčku Congee – rýžovou kaši. Není to žádná oslňující chuť, ale je velmi výživná, dobře stravitelná a je přímo balzámem pro celý trávicí systém. Zejména lidé, kteří mají problémy s trávením a vstřebáváním stravy by tuto kaši měli častěji zařazovat. Je vhodná při ditě, půstu či očistné kůře.


Congee

Co potřebujeme: 1 hrnek kulatozrnné rýže, 8 hrnků vody

Jak na to: rýži s vodou vaříme ve velkém hrnci, protože hodně pění. Přivedeme ji k varu a pomalu vaříme tři až čtyři hodiny na mírném ohni. Necháme vychadnout v nádobě, kterou pak dáme do ledničky a ráno si vždy ohřejeme. Tato porce vydrží 1 osobě na 1 týden na snídani.

V období kůry vyřadíme maso, uzeniny, kravské mléko včetně všech výrobků z kravského mléka, pšenici. Upřednostňujeme obiloviny (pohanku, jáhly, rýži, ovesné vločky), dušenou kořenovou zeleninu, luštěninu a polévky. Zahušťujeme přirozeně rozmixováním nebo bramborem či některou z bezlepkových mouk (jáhlová, hraška, pohanková...)Comments


bottom of page