top of page

Stravování v období léta

21. dubna začíná přechodné období, kdy pomalu přichází léto. V této době se mění energie v přírodě a my postupně přecházíme na potraviny, které jsou typické pro období léta, které přivítáme 6. května


Proč? Abychom se cítili zdraví a svěží !


V tomto období je nejvíce ohroženo srdce a krevní oběh. Srdce je centrem psychiky a citu. Má na starost správný rytmus života - harmonii mezi bděním a spánkem. K srdci patří tenké střevo, tepny, vnější ucho, tváře, jazyk a osrdečník. Správná činnost krevního oběhu vnáší elán a radost do života. Narušená energie srdce způsobuje tlaky v oblasti srdce, bušení srdce a nepravidelný rytmus, zadýchávání po krátké námaze, bolest v lopatce a škubání ve svalech, zablokování hrudní páteře, pálení dlaní a modrání rtů a nehtů. Záněty očních koutků, žilky v očích a na nose, vady řeči.

V květnu nám vládne Had, inteligentní, uzavřený a sečtělý. V červnu od něho přebírá svoji vládu obratný, povídavý a rychlý Kůň, který je egocentrický a rychle ztrácí se vším a se všemi trpělivost. Srpen patří vrtkavé a hysterické a parádivé koze, která vždy ocení neokázalou krásu.

Nejvhodnější úprava jídla v létě je vaření ve vodě, dušení, vaření v páře, blanšírování. Léto je období, kdy máme i velký výběr ovoce a zeleniny a můžeme tedy si dovolit i slupnout něco syrového k obědu nebo večeři jako moučník. Ovoce doplňuje tekutiny, což je přímo letní balzám pro naši kůži.

I v létě můžete přechodné období doplnit některými podpůrnými produkty. Doporučuji vybírat z následujících:

Mycoclean (velmi univerzální prostředek s jednoduchou přípravou vhodný pro všechny věkové kategorie. Jeho vyváženost zajišťuje všem vhodné doplnění snídaně a pomoc při detoxikaci.

Mycocholest (vhodný pro ty, kteří mají zvýšený cholesterol nebo tlak, problémy s křečovými žílami či v jejich rodině se objevují kardiovaskulární onemocnění). Základ tohoto produktu tvoří výtažek z fermentované červené rýže, který pak doplňuje rutin a koenzym Q 10.

Upřednostňujte následující potraviny, které napomáhají aktivovat srdce a tenké střevo

Obiloviny


červená rýže, divoká rýže, hnědá a bílá rýže, ječmen, kulatozrnná rýže, parboild rýže, pohanka, pšenice, špalda, žito

Zelenina


baklažán, bambusové výhonky, brokolice, celer, cuketa, červená řepa, čínské zelí, hlávkový salát, chřest, květák, lotosový kořen, mrkev, salátové okurka, rajčata, špenát, topinambury

Koření


máta, mateřídouška, meduňka, měsíček, šalvěj, řepík, šalvěj, levandule, řebříček,

Čaje


bílý čaj, čaj z květů růže, černý a zelený čaj, čaj z malinového a ostružinového listí, zelený čaj

Luštěniny


čočka všechny druhy, fazole adzuky, fazole mungo, fazole bílé

Ovoce


avokádo, hrušky, jahody, letní jablka, meruňky, vodní meloun + v omezeném množství exotické ovoce, ale ne ke snídani

Ryby


ančovičky, humr, chobotnice, kapr, kaviár, krab, makrela, sleď, ústřice

Oleje a tuky


arašídový olej, sezamový olej, slunečnicový olej,

Semínka, ořechy


lískové oříšky, kešu, lněné semínko, sezam, slunečnicová semínka

Maso


hovězí játra, kachna, vepřové maso, zajíc,

Ostatní


kravské mléko, vejce, jogurt, sýry z kravského mléka, chaluhy a řasy, sójová omáčka, tofu, pivo

Nápoje


Káva

Osvěžující letní nápoje

Pro letní osvěžení nezapomeňte na mátu, zklidňující meduňku nebo voňavou mateřídoušku, která podporuje trávení či jahodové, malinové a ostružinové listí. Čerstvé bylinky promněte v ruce a zalijte vodou a nechte louhovat. Sklínku můžete ozdobit čerstvým ovocem, které právě roste, kvítkem máty a plátkem citrónu nebo pomeranče.

Koření

Využíváme na dochucení vše, co začíná růst a zelenat se. Bazalka, mateřídouška, měsíček, nať petržele, celeru, pažitka, rozmarýn, šalvěj, tymián, apod. Myslím, že novinkou pro váš jídelníček je měsíček. Přesto, že ho známe zejména při využívání v kosmetice, v kuchyni při vaření ho můžete používat k obarvení pokrmů namísto kurkumy nebo šafránu. Měsíčkový čaj s rozvinutými kvítky ve skleněné nádobě působí jako letní slunce a podpoří vaši imunitu.

コメント


bottom of page